12 Kasım 2012 Pazartesi

DİYANET İŞLERİ BAŞKANI MI, HALİFE Mİ?DİYANET İŞLERİ BAŞKANI MI, HALİFE Mİ?


Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, bir dizi temas için Kırgızistan'da. Kırgızistan Başbakanı Jantoro Satybaldiyev ile Başbakanlık Konutu'nda görüşen Görmez, Kırgız Başbakanı ile üç konuda mutabakata vardı. Yapılan anlaşmaya göre kurulacak ortak komisyonlar ile iki ülke arasında din dersleri, imamların eğitimi ve Kırgızistan’daki dini idarenin yeniden yapılandırılması çalışmaları başlatılacak. 
Projede 2500 Kırgız imamının Türkiye tarafından eğitilmesi konusunda Görmez şunları söyledi: "burada görev yapan 2 bin 500 imamın eğitime alınması konusunu çok önemsiyorum. Öncelikle imamların mevcut seviyeleri tespit edilerek üç gruba ayrılabilir, bir grup Türkiye’de, bir grup Bişkek’te, bir grup da Oş’ta eğitime tabi tutulabilir."
Satybaldiyev ise önümüzdeki günlerde oluşturulacak bir heyetin Türkiye’ye din dersleri konusunda  Milli Eğitim Bakanlığı ile temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye göndereceğini söyledi. 
Görmez, Hanefi fıkıhçı İmam Serahsi’nin Türkiye Diyanet Vakfı tarafından inşa edilen türbesinin açılış törenine de yaptı.
Odatv.com