21 Haziran 2014 Cumartesi

IŞİD'in hedefinde İstanbul olmasının sırrı ne

IŞİD'in kim/ne olduğunu, tarihçesini ya da nasıl palazlandırıldığını yazmayacağım. Şu anda zaten bütün medya buna odaklanmış durumda. Bir anda IŞİD uzmanı olduk hepimiz. Kimisi Orta Doğu'da palazlanan El Kaide olduğunu düşünüyor, kimisi Şii Yayı'na alternatif bir Sünni Hançeri olduğunu düşünüyor. Bu yazıda biraz hayal gücümüzü kullanarak, bir tür "aşırı yorum" yapalım istiyorum.
Her yüzyılın başında bu coğrafya, maalesef, birileri tarafından dizayn ediliyor. Condoleezza Rice, 2003 tarihli "Transforming the Middle East" adlı makalesinde Orta Doğu'yu dönüştürmekten bahsederken, bunun zor ve uzun sürecek bir süreç olduğunu söylemişti. Orta Doğu bir süredir dönüşmekte. Sahi, kaç ülkenin sınırları değişti? Daha kaç tanesinin değişecek?
SIRADA TÜRKİYE Mİ VAR?
Zor zamanlardayız. Gerçeğin kırıntısına bile ulaşmak çok zor artık. Ayağımızın altındaki Hakikat zemini kaydı. Sermaye medyasına zaten güvenmiyoruz. Ama maalesef, sosyal medya dediğimiz ve özgür olduğunu düşündüğümüz "şey" de aslında bizi Hakikat'e ulaştırmaktan çok uzak. Tek farkı, özgür olduğumuzu ve bilgiye erişebildiğimizi sanmamız. Lütfen artık şunu kabul edelim. Biz kitleyiz... Ve kitleler her zaman bilgiden uzak tutulur.
İçinde bulunduğumuz coğrafya, yeniden şekillendirilirken, ne olup bittiğini bile tam olarak anlamadan izlemekle yetiniyoruz. Tonlarca teori var. Her biri kendince doğru. Fakat Sahte Gerçek Çağı'nın bireyleri olarak her birimiz, bu sözde bilgi bombardımanında eli kolu bağlı, ne yapacağını bilmez bir sürü halinde birilerinin bir şeyler yapmasını bekliyoruz. Burnumuzun dibinde yüz binler nedensiz yere öldürülüyor. Öldürdüğü insanın iç organlarını yiyebilecek denli gözü kararmış ve hedefine İstanbul'u koymuş bir örgüt/devlet, komşumuz olma yolunda ilerliyor.
IŞİD her ne kadar hedefine İstanbul'u koymuş ve elinde Türk rehineleri olsa da, birebir Türkiye'yi hedefliyor gibi görünmüyor. En azından devletin kurumları bizde bu algıyı yaratmaya çalışıyor. Kaç yıldır bir umut, demokratikleşecek umuduyla bakılan bu coğrafya, sözde Arap Baharı denen bir küresel ayarlamayla bambaşka bir garabete dönüşüyor. İşin en acı tarafı, bu coğrafyada yaşayan bizlerin bu konuda hiç söz hakkı yok. Kendi yaşam biçimimizi kendimiz belirleyemiyoruz. Çünkü, içeride Devlet bütün kurumlarıyla dökülmekte. Bütün bu döküntü-saçıntının da Rice'in sözünü ettiği dizayn nedeniyle olduğunu düşünebiliriz.
KİM BU ŞERİF HÜSEYİN
Sahi, coğrafyamızın feodal gülleri, Arap kardeşlerimiz, yaklaşık 100 yıl önce de bir Arap Baharı yaşamamış mıydı?  İçinde bulunduğumuz Haziran ayı, Arap Ayaklanması diye de adlandırılan, Şerif Hüseyin'le başlayan sürecin de yıldönümü... Peki Şerif Hüseyin kimdi? Ne yaptı?
Arapların Türk idaresine karşı cihada girişmesi farzdır
Asıl adı Hüseyin bin Ali... İstanbul doğumlu.
Osmanlı'nın 1908 yılında Mekke Şerifi olarak atamasından sekiz yıl sonra Haziran ayında, Arap Ayaklanması'nı başlattı ve kendisini Hicaz Kralı ilan etti. En yakınındaki akıl hocalarından birisi, Arabistanlı Lawrence olarak da bildiğimiz İngiliz casusu Thomas Edward Lawrence idi. Arap milliyetçiliğini bir taraftan körüklerken, bir taraftan da coğrafyamızın yumuşak karnı İslamiyet olgusunu da ustalıkla kullandı. Şerif Hüseyin, bir cihad bildirisi yayınladı. Bu bildiriden, yazımızla ilgili olan kısma bir bakalım:
"...Türkler dinden çıktılar. İslâm'ın kanunlarını ve geleneklerini ihlâl ediyorlar. Artık Allah'ın emirlerine uymuyor, emredilenin aksini yapıyor, biz Araplar'ın asırlardır devam edegelen âdetlerine saygı göstermiyorlar. (...) Arap ümmetinin bugün geri bir vaziyette ve cahil kalmış olmasının bütün sorumluluğu Türkler'e aittir ve Araplar'ın Türk idaresine karşı cihada girişmeleri farzdır... "

Dinden çıkmış, Allah'ın emirlerine uymayan Türk idaresine karşı cihad çağrısı... Tanıdık geldi mi? Burnumuzun dibinde, cihad yürüttüğünü iddia eden Sünni örgüt/devlet IŞİD, Şerif Hüseyin'den aldığı bayrağı bir adım ileri taşımaya niyetli görünüyor. Şerif Hüseyin'in oğlu Emir Faysal'ın da (Faysal bin Hüseyin) 1921 yılında Irak'ta kral olarak tahta çıktığını unutmayalım. Bugün Irak diye bir devlet varsa, bunu İngilizler'le "iyi" bir anlaşma yapan Emir Faysal'a borçludur coğrafyamız. Aynı şekilde Suudi Arabistan dediğimiz ülke de, Mekke Şerifi Hüseyin'le birlikte Osmanlı'ya savaş ilan etmiş İbn Suud'un kurduğu bir ülkedir. Çok sonra birbirlerine girmiş de olsalar, arkalarına İngiliz desteğini alarak kendi devletlerini kurabilmişlerdir. Sahi, bu coğrafyadaki devletçiklerin hangisi İngilizler'in dahli olmadan kurulmuştur? Peki bugün, bu coğrafyayı dizayn etmeye çalışan kimdir? Bu dizayn sürecinde IŞİD ne anlama gelmektedir?
"MEHDİ İSTANBUL'U TEKBİR VE TESBİH İLE FETHEDECEKTİR"
Şii Yayı'nın tam ortasına Sünni Hançer mi kurulmaya çalışılıyor? Orta Doğu'da planlanan Ilımlı İslam Devleti Türkiye projesi akamete mi uğradı? Buna dolaylı olarak engel olan Rusya-İran cephesine gösterilen sert bir ikaz kartı mı IŞİD? Ölümü gösterip sıtmaya razı etme planı mı? Yoksa, tam da Ahmedinejad'ın dediği gibi, Mehdi'nin gelişinin hazırlıkları mı? Sahi, unuttuk mu? Koskoca İran İslam Cumhuriyeti'nin en tepesindeki adamın, Mehdi'nin gelişinin çok yakın olduğunu söylediğini hatırlayan kaldı mı? Peki ya Ayetullah Hamaney'in 2009 yılında "Türkiye, Irak, Lübnan, Pakistan ve Afganistan, güçlerini birleştirip el Mehdi-el-Muntazar’ın dönüşü ve kökten değişikliklere hazırlıklı olmalıyız" dediğini hatırlıyor musunuz?
Bu coğrafyanın yumuşak karnı İslamiyet ve onun en tartışmalı ve en büyük kozu Mehdiyet yavaş yavaş kaşınmaya başlanmadı mı? Bu neyin hazırlığı? ArmageddonMelhame-i Kübra ya da Kıyamet Savaşı denen son hesaplaşmaya(?) adım adım hazırlanıyor mu acaba bu coğrafya? Birileri gerçekten de, bir Sahte Mehdi operasyonu mu hazırlıyor bu yüzyılın Yeni Orta Doğu dizaynı için.
İstanbul'u hedefe koyan IŞİD, Mehdi'nin askerleri olarak mı yürüyecek Yedi Tepeli Şehir'e? Ya peki Ahmedinejad'ın bahsettiği Mehdi aynı Mehdi mi? Ha, bir de Evanjelistler'in beklediği Mesih var. Bütün bu söylentiler ve bu uğurda yapılan hazırlıklar neyin habercisi? Gerçekten ahir ömrümüzde, bir Kıyamet Savaşı temsili mi izleyeceğiz? Bu toprakların yeniden şekillendirilmesi neden bu kadar önemli? Sadece petrol diyebilir miyiz? Yine yaklaşık yüz yıl önce, II. Abdülhamid'in petrol haritası hazırlattığı ve coğrafyamızın neresinde ne var bildiği söylenir. Elbette İngilizler bunu ondan çok daha önce biliyordu. Peki, şimdi bizim bilmediğimiz bir şey mi var? "Fırat'ın suyu çekildiğinde altından çıkacak hazine" piyesi mi oynanacak?

BÜTÜN BUNLARA İNANACAK BİR KİTLE VAR
Bütün bu soruları çoğaltabiliriz. Çünkü bu coğrafyanın inanç iklimi, maalesef bütün bunlara inanacak kitle yoğunluğuna sahip. Eğer bir şeye inanmaya hazır bir kitle varsa, birilerinin elinde bunu kullanabilecek güç de vardır. Elbette bütün bu soruları, Komplo Teorisi diyerek elimizin tersiyle itebiliriz. Ancak şunu unutmayalım: Bu geniş coğrafyada, Hrıstiyanlar da, Şii ve Sünni Müslümanlar da, Yahudiler de ve hatta Hindular da bir gün "bir kurtarıcının" geleceğine ve karşıtıyla (Deccal-antichrist vb.) bir Kıyamet Savaşı yaşayacağına inanmakta. Bu gerçektir ya da değildir. Bu bir iman meselesi ve yazımızın kapsamının tamamen dışında olduğu için tartışmayacağım. Ancak şunu bir anlığına da olsa düşünmemiz gerekir. Birileri, bu kitlenin inancını, coğrafyamızı yeniden dizayn etmek için kullanıyor olabilir mi?  
Bu sorunun cevabını, IŞİD Ordusu, İstanbul'a doğru yürüyüşe geçtiğinde cevaplamak zorunda kalabiliriz.
Gündelik, kısır ve üretilmiş havuz gündeminden birazcık olsun sıyrılabilirsek, büyük resmi görebileceğiz. Maalesef büyük resim, hiç de iç açıcı değil. Kargaların bile güleceği bir komplo teorisi, bizim de içinde olduğumuz geniş coğrafyada, on yıllardır adım adım uygulamaya konuluyor. Ulus-devletlerle Küresel Oligarşi'nin savaşında, feodal kitlelerin -yani senin, benim, komşumuzun, akrabamızın - inancı suiistimal ediliyor.
Kişisel olarak sınırların, devletlerin olmadığı Özgür Bir Dünya'da yaşamak en büyük hayalim. Ancak şu anda birinci önceliğim, bu topraklardaki milyonlarca insanın ölümüne yol açabilecek vahşi bir savaşa karşı durabilmektir. Kimsenin inancına saygısızlık edecek değilim. Ancak, sadece Şii, sadece Sünni, sadece Kürt ya da Yahudi olduğu için birilerini öldürebileceğini düşünen her topluluğunun karşısında durmak en temel insani görevim! Bu görev hepimizin! Kürdüyle, Türküyle, Arabıyla, Persiyle, Sünnisiyle, Alevisiyle, Ateistiyle, Kemalistiyle, Komünistiyle, Milliyetçisiyle, Ümmetçisiyle... Hepimizin tek bir görevi var bugün: Bu coğrafyada çıkabilecek herhangi bir savaşı engellemek. Çünkü en ufak bir kıvılcım, bu halklar için gerçekten de bir kıyamet savaşına dönebilir. Milyonlarca insan öldükten, haritaları çizecek cetveller bize yeni yeni ülkeler biçtikten sonra Hakikat'in ne olduğunun da çok fazla önemi yok. Çünkü Hakikat'i gelecek nesillere aktaracak olan sen-ben-biz değiliz. Bu savaşı kazanan her kimse, tarihi de o yazacak! Bu coğrafyanın tarihini ve kaderini yazmayı, 21. Yüzyıl Lawrenceları'na bırakmayı kendinize yedirebiliyorsanız, buyurun, birbirinizi yemeye devam edin!
Memed Onur Özkök