27 Haziran 2014 Cuma

PKK'dan Başbakanı Kızdıracak Ramazan Mesajı

YÜCE ALLAH'TAN NİYAZ EDİYORUZ


“KCK İnançlar ve Halklar Komitesi”, 
Ramazan ayı dolayısıyla yayınladığı mesajda “Tarihin bu topraklarda sıkça tanıklık ettiği gibi bir kez daha din, mezhep ve kültürel farklılıklar küresel ve bölgesel güç odaklarının siyasi ve ekonomik çıkar çatışmalarının örtüsü olarak kullanılmaktadır” denildi. 

ANF’ye göre mesajda, “özellikle İslam adına ağır suçlar işleyen Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) vahşetine” dikkat çekilirken “İslam toplumları tarafından heyecanla beklenen ve İslam’ın beş şartından biri olan mübarek Ramazan Orucunu saygıyla karşılıyoruz. Tüm müminlerin, hem temel bir dini vecibenin gereğini yerine getirmek, hem de toplumda bozulan sosyal ve ekonomik dengelerin yeniden tesisine hizmet etmek gayesiyle ifa ettikleri bu değerli ibadetlerinin kabulünü Yüce Allah’tan niyaz ediyoruz” denildi. 

 Ramazan’a Irak ve Suriye başta olmak üzere, bölgede yaşanan büyük şiddet ve terör ortamında girmiş olmaktan büyük üzüntü duyulduğu belirtilen mesajda, “Tarihin bu topraklarda sıkça tanıklık ettiği gibi bir kez daha din, mezhep ve kültürel farklılıklar küresel ve bölgesel güç odaklarının siyasi ve ekonomik çıkar çatışmalarının örtüsü olarak kullanılmaktadır” ifadesi yer aldı. Ortaya çıktığı ilk dönemlerde her iki mezhebin de, İslam’ı devlet ve iktidar amaçları doğrultusunda istismar eden Emevi ve Abbasilere karşı kurumsallaştığını belirten Komite’nin “Ramazan mesajı” şöyle devam etti: 

 “Bazı iktidar odaklarının kirli ilişkilerine rağmen Kürdistan halkının bu kanlı kıyımın içerisine girmemesi, onlarca yıldır değerli âlimlerimizin halkımızın içerisinde geliştirdiği Demokratik İslam telakkisiyle bağlantılıdır. Bu telakkiyle hareket eden halkımız, somut olarak Rojava’da bu din istismarcılarına karşı her inançtan ve kültürden kardeşleriyle birlikte büyük bir mücadele vermiştir. Bu mücadelede kırılan İŞİD terörü kendisine güç devşirebilmek amacıyla Irak ve Güney Kürdistan’a yönelmiştir. Ancak halkımız ve hareketimiz burada da İŞİD terörüne karşı gerek zihni gerekse de fiili her türlü hazırlığı yapmıştır.” .
BDP/HDP'nin öncülük ettiği Demokratik Toplum Kongresi (DTK) İnanç Komisyonu ve DİAYDER, "Kutlu Doğum Haftası" nedeniyle 19 Nisan'da Diyarbakır Nevruz alanında Hz. Muhammed’in doğum gününü kutlayacaklarını açıkladı.
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) İnanç Komisyonu ile bileşeni Din Alimler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (DİAYDER), 19 Nisan’da Nevruz alanında yapılacak olan "Kutlu Doğum Haftası"na ilişkin basın açıklaması yaptı.
DTK binasında yapılan basın açıklamamasına dini derneklerin temsilcileri katıldı. Açıklama yapan DİAY-DER Başkanı Zait Çiftkuran, 19 Nisan’da Hz. Muhammed’in doğum gününü kutlayacaklarını belirterek, “Program 12:00'da  başlayıp, 17.00’a kadar devam edecek. Kutlu doğum etkinliğine bütün halkımız davetlidir. Halkımızla birlikte Peygamber efendimizin doğum gününü bayram havasında kutlayacağız. Kutlu doğum etkinliğine bölgedeki dini derneklerin yanı sıra batı ilinden de katılımlar olacak. Mevlit ve Kuran-ı Kerim okunduktan sonra Peygamber efendimizin ruhu için Kürtçe, Zazaca kaside ve beyitler okunacak” dedi.
Bu arada hazırlıklarla ilgili çalışmalar son aşamaya gelirken, Kürtçe, Zazaca ve Türkçe basılan 200 bin bildiri ve davetiyenin dağıtımına önümüzdeki gün başlanacak.
Ayrıca etkinliğe Mardin Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk, yazarlar Hüda Kaya, Ayhan Bilgen, İhsan Eliaçık, Prof. Dr. Kadri Yıldırım’ın yanı sıra 100’e yakın ilahiyatçının katılması bekleniyor. 
ÖCALAN NE DEMİŞTİ
KCK İnançlar ve Halklar Komitesi de, Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla yayınladığı bir mesajda,  İslam aleminin "Kutlu Doğum Haftası"nı kutladı.  KCK, "Tüm Müslümanları Hz. Peygamber’in (s.a.v.) tebliğ ve tatbik ettiği İslam gerçeğini tekrar tekrar anlamaya ve onun etrafında birleşmeye" çağırdı.
Yazılı bir mesaj yayınlayan  KCK İnançlar ve Halklar Komitesi, "Hz. Peygamberin (s.a.v.) doğumunun kutlandığı bu günlerde, İslam’ın, O’nun tebliğ ettiği ilk halinden oldukça uzaklaştırıldığı ve sınırlandırıldığına" dikkat çekti.
KCK ve BDP/HDP öncülüğünde kurulan DTK ilk kez ‘Kutlu Doğum Haftası’nı mitingi düzenliyor. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz yıllarda Hizbullah’a yakın gruplar Güneydoğu'da ‘Kutlu Doğum Haftası’nı kitlesel mitinglerle kutluyorlardı.
Hatırlanacağı üzere Abdullah Öcalan geçtiğimiz yıl okunan Nevruz mesajında İslam Birliği’ni dile getirmişti. Öcalan o mesajında şunları söylemişti:
“Türk halkı bilmeli ki Kürtlerle 1000 yıla yakın İslam bayrağı altındaki ortak yaşamları kardeşlik ve dayanışma hukukuna dayanmaktadır. Bu hukukta fetih, inkar, ret, zorla asimilasyon ve imha yoktur, olmamalıdır.”
Odatv.com